Zaļā vārna. Foto: Markus Varesvuo
 
   

Eiropā aizsargājama putnu suga, iekļauta Eiropas Savienības Putnu direktīvas I pielikumā. Ligzdo Eirāzijas rietumos un Ziemeļāfrikā, ziemas pavada Āfrikā uz dienvidiem no Sahāras.


Zaļā vārna ir vidēja izmēra košs, spēcīgs, dienvidniecisks putns, kas sastopams sausās, siltās un klajās ainavās ar reti augošiem kokiem. Kādreiz Latvijā parasta, šobrīd zaļā vārna ir uz izmiršanas robežas pie mums un kaimiņvalstīs. Lai gan tās balss ir skaļa, vārnai līdzīga ķērkšana, zaļā vārna nepieder vārnveidīgajiem putniem. Latvijā tās tuvākie radinieki ir zivju dzenītis un bišudzenis.

Lielie kukaiņi - vaboles un sienāži ir galvenā zaļās vārnas barība. Zaļā vārna medījumu nolūko, sēžot uz zara, un tad pikē lejup, lai to satvertu, vai arī ķer kukaiņus lidojumā.

Koku dobumi vai putnu būri zaļajām vārnām nepieciešami ligzdošanai. Tās dobumus pašas nevar izkalt, tādēļ izmanto melno dzilnu pamestās ligzdas. Zaļās vārnas dējumā ir līdz 6 olām, vidēji izdzīvo 2-4 mazuļi.

Rotējošs lidojums. Lai atvairītu plēsējus un sāncenšus un piesaistītu pretējā dzimuma uzmanību, zaļās vārnas skaļi ķērcot veic straujus lidojumus. To laikā putnu spārni griežas ap ķermeņa asi līdz 270 grādu lenķī turp un atpakaļ vairākas reizes sekundē. Tā cēlies šo putnu nosaukums angļu valodā - Roller, latviski - rotētāja.

Kur sastopamas zaļās vārnas?
Latvijā tās sastopamas tikai Pierīgas mežos - aizsargājamo ainavu apvidū "Ādaži" un dabas liegumā "Garkalnes meži". Latvijā ligzdo 25 pāri zaļo vārnu. Vēl pagājušā gadsimta vidū mūsu valstī bija sastopami vairāki tūkstoši šo putnu. To skaits ir strauji sarucis.

Kāpēc zaļās vārnas izzūd?
Konservatīva dzīvesvietas izvēlē: pētnieki zaļās vārnas uzskata par seniem un ļoti konservatīviem putniem. Miljoniem gadu laikā tās ir pielāgojušās dzīvei vidē, kurā atklāti lauki, kas kalpo par kukaiņu medību vietām, mijas ar koku puduriem, kur atrast dobumainus kokus ligzdošanai. Eiropā šādu ainavu arvien vairāk aizstāj lieli klaji lauki vai biezi meži. Tādi apstākļi zaļajām vārnām nav piemēroti.
Medības: tūkstošiem zaļo vārnu iet bojā migrācijas laikā putnu medībās Āzijā un Vidusjūras valstīs.